Kursevi danskog jezika
Organizator: Zanatsko obrazovni centar ADŽIJA
Viljuškar je transportno vozilo za unutrašnji transport. Koristi se u magacinima, stovarištima, velikim prodavnicama, gradilištima itd. U skladu sa obimom posla i uslovima rada, postoje različiti modeli viljuškara. Razlikuju se po snazi, kapacitetu prenosivosti i drugim tehničkim specifikacijama. Kako je reč o specifičnim radnim mašinama, za njihovo korišćenje potrebno je dobiti posebnu dozvolu za rad.
Rukovalac viljuškarom je veoma traženo zanimanje na domaćem i stranom tržištu rada zbog konstantnog povećanja obima poslovanja. Istovar i utovar robe je sastavni deo transportnog lanca i od efikasnosti radnika zavisi da li će rokovi isporuke biti ispoštovani. Zato je važno da u ovom bitnom segmentu rade dobro obučeni radnici, koji su odgovorni i tehnički potkovani.
Da bi se obezbedio visok nivo stručnosti, neophodno je da kandidat pohađa obuku i da na kraju sa uspehom savlada polaganje za sertifikat. To je najbolji način da se kroz teorijsko i praktično znanje steknu veštine za upravljanje viljuškarom, uz poštovanje svih bezbednosnih standarda. Iako na prvi pogled deluje da onaj ko ima vozačku dozvolu može odmah da postane viljuškarista, to ipak nije tako jednostavno.
Reč je o veoma odgovornom poslu, gde je potrebno brinuti o svojoj i tuđoj bezbednosti, robi koja se prenosi i svim drugim procedurama koje su deo svakodnevnog rada. Polaganje za viljuškara podrazumeva teorijsku i praktičnu nastavu. U teorijski deo spada:
Nakon što se odsluša teorijski deo, prelazi se na praktičnu nastavu. Tada polaznik obuke ima priliku da upravlja viljuškarom i da kroz konkretne situacije primeni naučene lekcije. Poput časova vožnje, praktičnu nastavu drži instruktor, koji brine o tome da se savlada svaki segment rada. U zavisnosti od toga da li je polaznik apsolutni početnik ili već ima radnog iskustva, određuje se i način rada. Praktična nastava, između ostalog, podrazumeva:
To su samo neke od oblasti koje polaznik prolazi tokom trajanja obuke. Ukupno trajanje nastave obično traje oko tri meseca, mada postoje i intenzivni kursevi, koji omogućavaju učenje u kraćem periodu. Bez obzira na trajanje školovanja, po završetku je obavezno polaganje za sertifikat, koje se sastoji iz pismenog i usmenog dela. Uspešnim savladavanjem završnog ispita stiče se sertifikat, koji je dokaz posedovanja adekvatnog znanja za upravljanje viljuškarom.
Cilj je da obuka pruži polazniku sva znanja neophodna za sticanje dozvole za viljuškara. Sertifikat je potreban za rad u većim poslovnim sistemima, a naročito je bitan za sve koji žele da rade u inostranstvu. U tom slučaju je moguće dobiti sertifikat na nemačkom i engleskom jeziku.
Na ovaj način je mnogo lakše dobiti dozvolu za rad u inostranstvu, ali i pronaći posao. Naime, stranim poslodavcima je važno da imaju kvalifikovane radnike, jer na taj način znaju da u kolektivu imaju profesionalca koji je upoznat sa svim standardima.
Pored toga, obuka za vožnju viljuškara je važna i radnicima koji već imaju određeno iskustvo, ali nemaju zvaničan dokument koji potvrđuje da poseduju tražene veštine. Posedovanjem sertifikata oni mogu da napreduju na poslu, ali i da mnogo lakše pronađu novi, bolje plaćen posao.
Počnite sa usavršavanjem već danas pohađanjem jednog od ponuđenih kurseva za rukovaoca viljuškarom.
Organizator: Zanatsko obrazovni centar ADŽIJA
Polaznik se upoznaje sa: vrstama i funkcijom motornih testera; pripremom motorne testere i površine za rad; postupcima sečenja; osnovima mehanike; održavanjem sredstava za rad; zaštitom na radu; vrstama i svojstvima drveta
Polaznik se upoznaje sa: radnim mašinama (građevinskom mehanizacijom) koje se koriste u pojedinim fazama izgradnje objekata, njihovom popravkom i redovnim održavanjem, zamenom rezervnih delova, kontrolom.
Polaznici se upoznaju sa: osnovama poznavanja sistema vodovoda; karakteristikama zajedničkih i pojedinačnih vodovoda i crtanjem šema pojedinačnog vodovoda; karakteristikama cevi za vodu (simboli, slovne i fazonske oznake vodovodnih cevi), vrstama ventila i njihovom funkcijom; izradom spojeva; karakteristikama i primenom čeličnih, čeličnih pocinkovanih i azbestcementnih cevi za vodu; vrstama vodomera; zaštitom na radu.