Kursevi danskog jezika
Školovanjem na odseku Finansijski menadžment dobićete alate za vođenje novčanih tokova preduzeća. Naučićete kako da pravilnom kontrolom finansija direktno utičete na profitabilnost poslovanja.
Zainteresovani ste za oblast finansija i računovodstva i želite da obavljate administrativne poslove? Posao revizora je idealan za vas, ali je i veoma odgovoran, jer treba da procenjujete ispravnost i validnost svih važnih dokumenata u okviru preduzeća. Da biste uopšte bili kvalifikovani za rad u ovom poslu, morate proći detaljnu obuku i polagati ispit, za šta su vam potrebni ozbiljna priprema i dosta znanja u oblasti prava i finansija. U ovom tekstu ćemo vas ukratko uvesti u svet revizije, objasniti čime se revizor bavi i koje uslove mora da ispunjava.
Osvrnućemo se na sledeće teme:
Revizija podrazumeva proceduru ispitivanja i procenjivanja finansijskih izveštaja na osnovu kojih daje stručno mišljenje i sud o poslovanju, obavezama i kapitalu nadležne institucije. Posao revizora spada u administrativne poslove s obzirom na to da revizor upravlja podacima i vrši proveru dokumenata.
Revizija u okviru organizacije ili preduzeća vrši se u skladu sa Međunarodnim standardima revizije, Međunarodnim računovodstvenim standardima, Međunarodnim standardima finansijskog izveštavanja i Zakonom o računovodstvu o reviziji.
Konkretno, pod finansijskim izveštajima se misli na ispitivanje dokumenata, isprava i drugih informacija s ciljem provere i prikupljanja dokaza u vezi sa finansijskim stanjem, transakcijama i poslovanjem generalno.
Takođe, revizija se odnosi i na ispitivanje trošenja sredstava iz budžeta, opet s ciljem prikupljanja dokaza za adekvatno izveštavanje. Svaka delatnost u revizorskom poslu mora biti izvršena u skladu sa zakonom.
Svrha revizije je i pomoć članovima organizacije ili preduzeća, a pogotovo upravi u ispunjavanju njihovih dužnosti, u smislu davanja saveta, preporuka i procena koje se odnose na različite delatnosti.
Ukoliko revizor radi u banci, njegov posao će se odnositi na kontrolu i nadzor šalterskih radnika, reviziju filijale, održavanje baze podataka i sve računovodstvene i knjigovodstvene poslove u skladu sa zakonskom regulativom.
Ako radi u preduzeću, obrađuje izveštaje koji se odnose na bilans stanja, bilans uspeha, poreski bilans, statistički aneks i druge dokumente, pa je poznavanje osnova ekonomske struke od suštinskog značaja. Bitno je naglasiti da odgovornost za sve te dokumente ima preduzeće, a revizor je dužan da izrazi mišljenje o izvršenoj reviziji.
Ovlašćeni revizor je lice koje ima položeni ispit za sticanje zvanja revizora u javnom sektoru. Polaganje ispita se obavlja prema Pravilniku o uslovima i postupku polaganja ispita za sticanje zvanja revizora.
Da biste uopšte stekli pravo da polažete ispit, morate proći obuku, čiji se program sastoji iz tri dela:
Cilj obuke je sticanje adekvatnih znanja o delovanju javne uprave i drugih javnih sektora i načina njihovog finansiranja, kao i planiranje revizije i efikasno izveštavanje u skladu sa revizorskim standardima i smernicama.
Program obuke obuhvata sledeće oblasti:
Obuka podrazumeva teorijski deo (predavanja) i praktični deo (vežbe i proučavanje slučajeva).Ispit može da polaže lice koje ispunjava sledeće uslove:
Ispit se sastoji iz ispitnih oblasti kao što su standardi, politike i okruženje interne revizije, vršenje interne revizije, veštine i tehnike interne revizije, upravljanje rizicima i interna kontrola javnog sektora. Za polaganje ispita može se prijaviti sam kandidat ili korisnik javnih sredstava kod koga je kandidat zaposlen. Svaka ispitna oblast sadrži 15 pitanja i polaže se pismeno.
Nakon uspešno položenog ispita, generalni državni revizor izdaje sertifikate za revizorsko zvanje državnog revizora i ovlašćenog državnog revizora. Ovim se postiže formalna potvrda za posedovanje neophodnih znanja za obavljanje posla.
S obzirom na to da vrši nadzor i kontrolu rada u preduzećima, ispituje dokaze na bazi provere uzoraka, uočava nedostatke, revizor ima veliku odgovornost koja se tiče:
Da biste bili kvalifikovani za obavljanje revizorskog posla, morate posedovati određene osobine i veštine, a to su:
Želite da postanete revizor?!
Reviziju možete učiti na nekim fakultetima, uglavnom na smeru bankarstva i finansija i računovodstva i revizije, ili pohađati obuku koju smo već naveli. Ipak, iskustvo je presudno za efikasno i delotvorno obavljanje ovog posla. Poznavanje zakonskih regulativa i propisa je bitan preduslov, a sve mimo toga je dugogodišnji rad.
Ako i vi želite da postanete revizor, zainteresovani ste za oblast finansija i računovodstva, možete se prijaviti za pohađanje obuke i steći sva neophodna znanja.
Školovanjem na odseku Finansijski menadžment dobićete alate za vođenje novčanih tokova preduzeća. Naučićete kako da pravilnom kontrolom finansija direktno utičete na profitabilnost poslovanja.
„Institut za računovodstvo i reviziju“ d.o.o., Beograd u saradnji sa Savezom računovođa i revizora organizuje početni kurs za obavljanje poslova u računovodstvu.
Organizator: MNG Centar